Facebook

ViaDia Hämeenlinna ry toteuttaa seurakuntamme diakonia- eli lähimmäistyötä.

 

Yhdistyksen tarkoituksena on Suomen Vapaakirkon tunnustuksen ja yhdyskuntajärjestyksen mukaisesti tehdä lähimmäistyötä aineellisen, henkisen ja hengellisen hädän lieventämiseksi Kanta- Hämeen alueella. Lisäksi sen tarkoituksena on päihteettömän elämäntavan ja elämänhallinnan edistäminen.

ViaDia Hämeenlinna ry on perustettu 2011. Sen hallitukseen vuonna 2018 kuuluvat pj. Marita Valkama, Arto Kortemaa, Markku Pantsar, Jari Pispa, Marjatta Kärkkäinen, Aake Huurresalo.

Työmuodot

Vapaaseurakunnan tiloissa Sibeliuksenkadulla tapahtuva ruoka-aputyö ”Hyvän tahdon ruokailu” on työmuodoista laajin: kouluruokaa jaetaan koulupäivinä, lisäksi ruokakasseja keskiviikkoisin. Iittalassa ja Katuman Vaparilla toteutetaan samaa työtä hieman suppeammin.

Katso kaikki ruokajakopisteet täältä

Vanhustyötä ovat mm. ikäihmisten luona vierailut, retket, päiväpiiri kerran kuukaudessa sekä ehtoollisen jako kotiin, jos henkilö ei enää pääse ehtoollisjumalanpalvelukseen. Lisäksi sairaiden luona vieraileminen, ihmisten tukeminen erilaisissa kriisitilanteissa ja Aatto yhdessä -tapahtuma ovat ViaDia Hämeenlinna ry:n lähimmäistyötä.

ViaDia Hämeenlinna ry saa varoja toimintaansa jäsenmaksuista, lahjoituksista, Katuman Vaparin kirpputorin tuotosta sekä vuokratuloista. Yhdistyksenä se voi hakea myös erilaisia hankeavustuksia.

Lähimmäistyö koetaan arvokkaaksi ja tärkeäksi: ”Saamme olla Jumalan valona maailmassa ja vierelläkulkijana edes pienenkin matkan lähimmäisemme elämässä.”

Matt.25: 33-40 ”…Kaiken, minkä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.” ViaDia Hämeenlinna ry on kiitollinen lukuisista vapaaehtoisista, jotka mahdollistavat lähimmäistyön.

Yhteystiedot:

Marita Valkama, pj. 050-5562159

marita.valkama@viadia.fi

ViaDia Hämeenlinna, Sibeliuksenkatu 17,13100 HML


 

Haluatko liittyä ViaDia Hämeenlinna ry:n jäseneksi?

Mikäli kiinnostuit ja haluat kannattaa seurakunnassa tehtävää diakoniatyötä, niin ota yhteyttä!

Yhteyshenkilö: Marjatta Kärkkäinen, p. 040 7657 171, marjatta.karkkainen(at)pp1.inet.fi

   Löydät ViaDia Hämeenlinna ry:n myös Facebookista

 

Hallituksen jäsenet 2018

Marita Valkama (puheenjohtaja)
Markku Pantsar (varapuheenjohtaja)
Jari Pispa (sihteeri)
Arto Kortemaa
Aake Huurresalo (varajäsen)
Marjatta Kärkkäinen (varajäsen, talouden- ja jäsenrekisterinhoitaja)

 

Lue lisää Vapaakirkon diakoniatyöstä täältä


Lähipäivien tapahtumia

loka
15

ti 15:00 - 16:00

loka
16

ke 08:15 - 09:30

loka
18

pe 19:00 - 22:00

loka
19

la 18:00 - 21:00

loka
20

su 09:30 - 11:00

loka
20

su 12:30 - 14:30

loka
21

ma 18:00 - 20:00

Paikalla 287 vierasta ja ei kirjautuneita